Banky a spořitelny v České republice se daří výborně. Už to říká nadpis. Za první čtvrtletí se souhrnný čistý zisk ve srovnání s minulým rokem zvýšil o 34%. To znamená, že tedy čistý zisk byl v první části tohoto roku 18,53 miliardy korun.  To vše pak vyplývá z dat, které zveřejnila Česká národní banka po uplynutí prvního čtvrtletí roku 2017.
srolované bankovky
Dá se tedy předpokládat, že ani nízké úrokové sazby nepředstavovaly oproti předpokladům nijak zvlášť vysokou hrozbu pro banky, jak Česká národní banka, dle novel a kroků, které podniká, spočítala a předpokládala. Naopak se dá s jistotou říci, že výborná ekonomická situace v České republice, nízká míra nezaměstnanosti a svižný růst reálných mezd obyvatel, ovlivnila růst poptávky po bankovních produktech.
Dobrou situaci na trhu bankovních produktů jistě jen potvrdí počet bankovních institucí, který se na českém trhu na konci roku 2016 rovnal číslu 46.

Výběry z bankomatů

Každý z nás, kdo vlastní bankovní účet má pravděpodobně k němu také bankovní kartu, kterou používáme právě pro výběry. Pakliže se bankám daří, mohly by se zamyslet nad cenou výběrů z bankomatu a nad výší úrokové sazby na běžném účtu.
V momentě, kdy nyní však z bankomatů vybíráte, přicházíte o nějaké své peníze a to i v případě, že máte banku, která se tváří štědře a neúčtuje vám poplatek za výběr. Ptáte se proč? No právě proto, že u bankomatu trávíte svůj čas. Je tedy potřeba se zamyslet nad tím, kolikrát a kolik máte vybírat právě z bankomatu. Nejrozumnější je si spočítat, kolik získáváte na úrocích z peněz na účtu a podle toho správně vybírat peníze.
vybírat hotovost
Tak tedy například takto:
•    výběr ve výši 2.000,- Kč
•    úrok na vašem běžném účtu je 0,01 %
•    za hodinu vyděláváte v zaměstnání 130,- Kč čistého
•    výběr peněz vám zabere i s cestou 30 minut
•    cena za výběr v bankomatu, který je nejblíž a není to bankomat vaší banky činí 25,- Kč

Z uvedených informací vyplývá, že buď budete vybírat jednou za 9 let a nebo jsou pak náklady na jeden výběr v hodnotě 90,- Kč.