Po schodech chodí naprostá většina z nás každý den, a to jak doma, tak i v práci. To platí i pro ty, jež bydlí či pracují v přízemních domcích. Schody se zkrátka staly naprosto běžnou součástí našich životů. Není tedy divu, že jim prakticky nevěnujeme pozornost, a to ani tomu, z čeho jsou vyrobeny.

Pokud se totiž podíváme pozorněji, všimneme si, že mohou být z nejrůznějších materiálů. Zdaleka nejčastější jsou pak beton a dřevo u těch vnitřních a kov či kámen u těch vnějších. Je to dáno především jejich vlastnostmi, které musí zajišťovat, že budou po velmi dlouhou dobu plnit svou funkci bez jakéhokoliv rizika, že se nějak rozbijí.

schodiste1

Ovšem celkový dojem netvoří ani zdaleka pouze výrobní materiál. Velmi často zde totiž najdeme i obklad schodiště https://www.fa-havlicek.cz/cs/m-96-obklad-schodiste. Ten má za úkol zlepšit jeho vlastnosti, především pak životnost a bezpečnost, a za druhé zvýšit estetický dojem.

Jistě, nepoužívají se zdaleka všude, především pak u venkovních schodišť. Například u těch kovových žádné obklady prakticky nenajdeme. Je to proto, že kov samotný má požadované vlastnosti, a jakýkoliv obklad by je jen zhoršit.

Naopak prakticky vždy je najdeme u betonových či kamenných typů, kde je velká hrozba především eroze či poškození používáním. A co se nejčastěji k tomuto účelu používá?

Zde záleží na místě. V panelových domech je to obvykle silné linoleum. To se totiž velmi snadno udržuje, a ani pokud je mokré, neklouže tak jako dlaždičky. I ty se používají, avšak jen málokdy ve veřejných prostorách. A pokud už jsou zde použity, pak je jejich povrch zdrsněný, aby se zabránilo uklouznutí.

schodiste2

Opomenout nesmíme ani dřevo, ačkoliv to na veřejných místech prakticky nenajdeme. Snad jen ve starých budovách, kde pomáhá dotvářet žádoucí atmosféru. A není divu, ze všech vyjmenovaných materiálů je nejnáročnější na čištění i údržbu.

Až tedy půjdete příště po schodech, zkuste se na ně trochu více zaměřit. Možná budete překvapeni tím, co uvidíte.