Kdo má doma bazén, ví, že je dobré se čas od času ujistit, že kvalita vody odpovídá našim představám. I když je totiž průzračně čistá, neznamená to, že je v pořádku. Mikroorganismy, příliš malé na to, aby byly pouhým okem viditelné, ji totiž mohou znečistit, aniž bychom si toho všimli.

čistá voda nemusí být nezávadná

Jedním z parametrů, který je dobré ča od času ověřit, je pH vody. To je totiž obvykle velmi dobrým indikátorem toho, zda se ve vodě nezačaly množit řasy a sinice. Nehledě na to, že koupat se v podstatě v kyselině či v zásadě, byť velmi slabé, rozhodně není ideální, zvláště pro osoby trpící ekzémem či jinými kožními chorobami.

Dobrá, ale jak zjistit, jak na tom jsme? Jednou z možností měření pH v bazénu jsou různé testery, které se běžně prodávají v obchodech, zvláště během letní sezóny. Ty mohou fungovat na několika principech.

Tím asi nejčastějším je lakmusový papír, který ponoříme do vody a podle jeho zbarvení určíme pH. To koneckonců většina z nás zná již ze školy, kde jsme jej v chemii používali k podobným pokusům. Výhodou je, že se jedná o poměrně levné řešení. Nevýhoda je, že papírek je vždy jen na jedno použití, pak je nutné jej vyhodit.

plavání v nekvalitní vodě může být nebezpečné

Dále je tu chemická cesta. Ta probíhá tak, že do nádobky nabereme vzorek vody. Většinou se snažíme, aby byl odebrán ze dna nebo alespoň z poloviny. To vychází z představy, že nečistoty se drží především u dna. A ačkoliv je to pravda, živé organismy, byť i ty, které pro svou velikost nejsou pouhým okem vidět, preferují být u hladiny, kde nejvyšší hladina slunečního světla (což je dobré pro rostliny a fytoplankton), kyslíku, který je nezbytný pro všechny živé organismy, a je zde také nejteplejší voda.

Do výše zmíněného vzorku jsou následně přidány chemikálie, které jej zbarví. A podle zbarvení se určí hodnota pH. Je však otázka, zda je tato metoda dostatečně spolehlivá.

V současnosti je zdaleka nejlepší klasický lakmusový papír, ale není zdaleka ideální. Přeci jen po něm po každém použití zůstává odpad, a to je něco, co bychom se měli snažit minimalizovat.