Čistota by měla být základ, především doma chceme mít čisto co nejvíce to jde ne? Ale opravdu tam čisto máme? Jsou místa, na kterých se drží bakterie a viry, a my na ně často zapomínáme. Takže na co se zaměřit?

Obývací pokoj

obývací pokoj je většinou nejvíce využívaná místnost v domě a mnohdy to tak taky vypadá. Pokud pravidelně uklízíte, máte zajisté utřené povrchy od prachu, uklizené všechny věci na místo, kam patří a vysáté podlahy. Pokud máte na podlaze koberce, je dobré je aspoň jednou za půl roku vyčistit manuálně přístrojem k tomu určeným, který důkladně vyčistí vlákna aktivní pěnou a vodou. Ničím jiným je tak dobře nevyčistíte. Deky, které používáte v obývacím pokoji na pohovku pravidelně perte, drží se v nich prach.

vysavač

Ložnice

Pravidelné praní a převlékání povlečení je v současné době snad samozřejmostí, stejně jako péče o přikrývky a polštáře. Pokud je chcete mít opravdu čisté, nechte je aspoň 1x ročně vyčistit v kvalitní čistírně. Pravidelně je pak nechte vyvětrat a můžete je i ošetřit sprejem proti roztočům. Samozřejmostí jsou v dnešní době vonné sáčky do skříní, které odpuzují šatní mol.

dezinfekce

Kuchyně a koupelna

Místnosti které se asi nejčastěji uklízí a přesto by se v nich něco vždycky našlo. Koupelnu i kuchyni je dobré občas umýt savem či jiným dezinfekčním prostředkem. Pokud se vám nechce používat chemie, můžete využít ocet a jedlou sodu, které nejen že vám spolehlivě vyčistí i spáry ale také vám koupelnu i vydezinfikují. Navíc jimi zvládnete vyčistit i odpad zanesený zbytky, popřípadě zašlou špínu na dřezu. Nezapomínejte pravidelně měnit utěrky a houbičky na nádobí, které jsou přímo semeništěm bakterií a to dokonce více, než třeba toaleta. Pokud bydlíte v bytě a používáte odvětrávání pomocí vzduchotechniky, snažte se zajistit čištění vzduchotechniky, které by se mělo provádět aspoň 1x za rok. Ve vzduchotechnice se totiž můžou množit bakterie, které způsobují nepříjemné nemoci.