Handicapovaní lidé, odkázaní na invalidní vozík, jistě docení bezbariérový přístup do různých institucí, společenských prostor, restaurací, a pochopitelně i do vlastního domu. Pro vozíčkáře má značný význam bydlet v přízemí nebo využívat výtah, a jistě není třeba zdůrazňovat, proč tomu tak je.

venkovní schodiště

Pak jsou mezi námi lidé, kteří jsou zcela zdrávi, žádným handicapem netrpí, a přesto se chovají tak, jako kdyby tomu tak bylo. Jezdí každý den výtahem, cestují do zaměstnání autem, tam se pohybují po jezdících schodech a opět využívají výtah, a v průběhu pracovního dne učiní sotva pár desítek kroků. Po návratu domů usednou do křesla sedací soupravy a zakončí den pohodlím v obývacím pokoji.

člověk na schodišti

Sedavým způsobem života dnes bohužel žije většina z nás. Jen malý zlomek lidí pravidelně sportuje a ještě mnohem menší počet si uvědomuje, jak důležité jsou v lidském životě schody.

Zdá se vám na tom něco podivného? Pak vězte, že je to právě naopak, že podivné je spíše jezdit výtahem, když se můžeme po schodech proběhnout.

Chůze po schodišti nahoru i dolů je skutečným balzámem a máte-li možnost nechat si vybudovat schodiště ve vašem domě, nenechte jej ležet ladem. Je prokázáno, že každodenní pohyb po schodech zlepšuje kondici, posiluje většinu svalů dolních končetin, zlepšuje funkci srdce a krevního oběhu, zlepšuje trávení a práci mozku a nervové soustavy, podporuje přirozenou imunitu a navozuje i lepší pocit psychické pohody.

Nebuďte líní a tam, kde je výtah, dejte raději přednost schodům. Vyšlápněte si je po dvou a budete mít rázem ze sebe lepší pocit. Výtahy nechte handicapovaným, anebo lidem, kteří tudy stěhují nábytek a spotřebiče, anebo potřebují dopravit do bytu mimořádně těžký nákup. Veďte k tomuto přístupu i vaše ratolesti a buďte osobním příkladem i pro ostatní, kteří to se svým zdravím myslí vážně.