Řecko je zemí nejen dávných mýtů a historie, ale také stále oblíbenější destinací. Zdejší atmosféra, památky, kultura, kuchyně a příroda s mořem, jsou rozhodně věci, jež musíte alespoň jedenkrát za život vidět a okusit. Turisty nejvyhledávanějším místem, jehož fotografii najdete v každém článku o Řecku a také u nabídek cestovních kanceláří, je ostrov Santorini, který je znám hlavně díky své jedinečné architektuře, jež představují sněhobílé domečky se zářivě modrými kopulovitými střechami. Dnes se ale vydáme trochu někam jinam, a to přímo do hlavního města, tedy do Atén letenky Athény, které představují významné jak kulturní, historické, tak dopravní a sportovní centrum dění.

Řecká vlajka

Začněme trochu zeširoka, a to samotným názvem města. Jak jistě tušíte, díky tomu, že je celé Řecko opředeno starými bájemi o antických bozích, je zde přímé spojení s antickou bohyní Athénou. Kdo to ale vlastně byl? Dle pověsti se jedná o dceru vůbec nejvyššího boha, kterým je Zeus. Athéna má představovat symbol nekonečné moudrosti a síly, strategie, spravedlnosti jako takové tak i v právu, války, statečnosti, odvahy ale také krásy. Není tedy divu, že pro hlavní město bylo vybráno zrovna toto jméno.

V Athénách narazíte opravdu na velkou spoustu památek, mezi něž patří například vůbec nejznámější Akropolis, jež zde stojí již od 5. století před naším letopočtem, Panthenón, jež odkazuje opět na bohyni Athénu a který představoval hlavní chrám, Dionýsovo divadlo, Chrám Athény Niké a celou spoustu dalších památek, na jejichž prozkoumávání není nikdy dostatek času. Sportovní nadšenci jistě ocení i to, že se zde v posledních letech velice rozmohla doprava s pomocí kola, protože se zde začaly vznikat desítky půjčoven.

Večerní Athény

Pro milovníky spíše moderního poznávání je zde celá řada muzei, které vás provedou nejen zdejší bohatou historií ale také například uměním, technikou, veteránů, iluzí, kde k životu probudíte své vnitřní dítě, které bude umírat zvědavostí nad tím, jak jsou tyto triky prováděny, a ženy třeba historií i současností zdejších šperků. Rozhodně si ale nemůžete odepřít i dovolenkovou pohodu, kterou představuje válení se na pláži, koupání v průzračně čistém Egejském moři a také skvělá středomořská kuchyně, na niž jsou Řekové právem pyšní. Obdivovat ji můžete i na trzích, jež jsou zde velice oblíbené hlavně díky kvalitním výrobkům zdejších obyvatel a produktům.