Přišli jste na to, že vám doma řádí potkani? Pak se jich musíte rychle zbavit. Pozor však na to, že tyhle zvířata jsou hodně chytrá. Co na ně tedy platí?

Jak vyzrát na inteligentní potkany? Zbavte se těchto škůdců jednou pro vždy!

Potkani jsou sice obvykle zaměňováni za krysy, ale oba druhy těchto hlodavců patří k velmi inteligentním. Zatímco krysy se u nás tolik nevyskytují a libují si spíše v suchém prostředí někde na půdě či na seníku, potkani jsou u nás více rozšíření a mají rádi vlhko, umějí dokonce plavat a hodně často se pohybují v blízkosti vody. Potkani jsou skutečně chytří a to může být občas problém, bojovat s inteligentním a velkým hlodavcem, to není žádná legrace.

pexels-photo-1051316

Jednejte okamžitě!

Objevili jste doma potkaní trus, všimli jste si, že máte doma okousané jídlo nebo máte pocit, že slyšíte záhadné zvuky? Potkana můžete i zahlédnout, nesnažte se s ním ale ihned zahájit válku. Do osobních bojů s potkany se niky nepouštějte, nejenže jsou chytří, oni jsou také velmi agresivní, zvláště když jsou v ohrožení, umí se začít bránit a to určitě nechcete. Nejde tak ani o tom, že podobný útok je nepříjemný, ale jde především o to, že potkani bývají dost často přenašeči nejrůznějších onemocnění a to je důvod, proč se musíte mít na pozoru.

Pozor také na to, že potkani se velmi rychle množí, jedna samice může mít mláďata klidně pětkrát do roka a najednou dokáže vrhnout až deset mláďat, jakmile tak zpozorujete doma něco podezřelého a nakonec se výskyt potkanů u vás potvrdí, jednejte okamžitě a bez váhání. Potkaní kolonii je nutné co nejdříve odstranit.

pexels-photo-1771809

Co skutečně zabírá?

A jak vyhubit potkany rychle a jednoduše? U potkanů je nejlepší volit právě co nejrychlejší cestu, tou jsou pasti, deratizační staničky nebo jedy. Pozor na to, že jakmile ale do pasti chytíte jednoho potkana a druhý to uvidí, na stejnou past už další pravděpodobně nechytnete. Dobře fungují i elektronické plašiče potkanů, ty potkany přímo nezabíjí ale vydávají pouze zvuk, který jim je nepříjemný a tak je odhání. Pro lidi ale zvuk slyšitelný není, takže vás nebude obtěžovat. Není také od věci povolat na místo odbornou deratizační službu, která se likvidací potkanů zabývá. Profesionálové používají především lepší a kvalitnější jedy a hubení je rychlejší, než když se do toho pustí laik.

Na potkany si dávejte pozor zejména pro to, že mohou přenášet nebezpečné choroby.