Obývací pokoj má různé funkce – chodíme tak odpočívat a odehrávají se tam i rodinné a společenské akce, večerní čtení nebo sledování televize. Osvětlení by proto mělo být navrženo tak, aby zohledňovalo všechny výše uvedené situace a bylo pro ně snadno přizpůsobitelné.
Toho nelze dosáhnout, pokud v místnosti plánujeme jediný zdroj světla. Správné osvětlení obývacího pokoje vyžaduje více světelných zdrojů. Pokud tedy v souladu s tímto požadavkem instalujeme několik nebo více osvětlovacích bodů, energetická účinnost v zářivkách se stane důležitou otázkou.

čtecí koutek s křeslem

Druhy osvětlení

Neexistují žádné normy a pokyny pro správné navrhování osvětlení obývacího pokoje. Doporučení se však praktikují už roky. Jednou z nich je použití několika skupin osvětlení, které lze podle potřeby použít střídavě nebo společně.
Obecné osvětlení. Jeho úkolem je umožnit nám orientovat se v místnosti. To znamená, že světlo musí být dostatečně silné, abychom mohli jasně vidět, kde je nábytek a doplňky a kde je volný prostor. Lustry a stropní lampy se tradičně používají pro takové osvětlení umístěné ve střední části místnosti nebo nad deskou stolu. Další skupinou mohou být také stojací lampy, které osvětlují strop, a odražené světlo jemně osvětluje interiér. Nástěnná svítidla jsou také vhodná pro běžné osvětlení.
Směrové (místní) osvětlení. Pokud rádi trávíme večery čtení v pohodlném křesle, měli bychom tam dát další osvětlení. Může to být lampa stojící u křesla, stolní lampa nebo nástěnná lampa namontovaná na stěně za křeslem nebo vedle ní.
obývák s tmavým gaučem a nad nim lampa

Zaměřte se na LED osvětlení

Výhodou žárovek vyráběných technologií LED je jejich energetická účinnost a dlouhá životnost. Kromě toho se vyrábějí jako náhrada za téměř všechny typy tradičních žárovek. To jsou opravdu lákavé výhody, protože znamenají mnoho výhod ve formě snížených nákladů na osvětlení.