Díky elektrice máme mnoho věcí, mnoho výdobytků, které dávno považujeme za naprosto samozřejmé. Dávno nikoho nenapadne vážit si světla nebo tepla, které díky elektřině máme.

Díky elektřině můžeme telefonovat, mailovat, můžeme používat počítač a mnoho jiného. Vůbec si v běžném životě neuvědomujeme, jak by mohl vypadat náš den, kdyby elektrika nefungovala.

Horší by to bylo, kdyby elektrika nefungovala několik dní. Dopravní situace v mnoha městech by okamžitě zkolabovala vzhledem k nefunkčnosti signálních zařízení. Semafory by nám neukázali, jestli je bezpečné křižovatku projet či nikoli.

Co třeba naše běžná cesta výtahem do práce? Výtah se zasekne a my v něm musíme mnoho hodin čekat na záchranu, což není jistě situace, po které by kdokoli toužil. Nebo co taková cesta vlakem? Uvíznutí v plně elektrifikovaných dopravních prostředcích rozhodně není příjemná záležitost.

Problémy nastanou s docházkou do školy, školky. V zaměstnání nebudou fungovat počítače a mnoho profesí nebude možno vůbec vykonávat.
Světlo a teplo se stanou nedostatkovým zbožím. Mnoho kotlů, které jsou na pevná paliva, mají také část svého provozu na elektriku, a proto nebudou fungovat ani ty.

Lze očekávat i problémy s fungováním benzínových pump či bankomatů.

Jak být připraveni

Můžeme udělat něco pro to, abychom byli připraveni na velký výpadek proudu? Takovému výpadku se říká blackout a připravit se na něj můžeme. Samozřejmě ale jen částečně, protože následky takové situace jsou opravdu velké.

Rozhodně je dobré mít doma zásobu jídla. Nejlépe uděláme, když se budeme zásobit různými konzervami a potravinami s dlouhou dobou trvanlivosti.

Je vhodné mít dostatek svítilen, nejlépe led baterií, které vydrží dlouho svítit. Svíčky se nedoporučují z důvodu nebezpečí vzniku požáru.
Mějte také dostatek peněz v hotovosti, které vydrží alespoň na týden.