Máte-li malé dítko, které začíná dorůstat školnímu věku, přibližuje se k vám jistý problém. Internet. Vaše dítě nebude chtít pozadu oproti spolužákům a bude si chtít založit veškeré možné sociální sítě, možná se i stát blogerem a youtuberem. Sociální sítě však znamenají kromě zábavy i nebezpečí. A pro děti ho na sociálních sítích je ještě mnohem více.
Nejprve je dobré myslet na samotná pravidla sociálních sítí. Většina jich má v podmínkách užívání to, že minimální věk pro založení takového účtu je 13 let. Možná to bude dítku těžké vysvětlit, ale pravidla se dodržují a toto je krásný případ, jak mu to předvést.
aplikace sociální média
S dítětem musíte předtím, než zasedne k sociálním sítím, komunikovat. Je třeba mu vysvětlit hned několik věcí. Ta nejdůležitější je ta, že komunikovat může pouze s lidmi, které zná. Pokud si ho přidá do přátel nebo mu napíše někdo cizí, nemá důvod k tomu, aby s dotyčným komunikoval. Rozhodně se s nikým z internetu nesmí scházet a ani nesmí věřit podvodným zprávám, které mu někdo může posílat. A pokud po něm bude někdo chtít i nevinné fotografie? V žádném případě. Dítě by vám mělo důvěřovat a v takovém případě vám to okamžitě nahlásit.
Není těžké upadnout do depresí. Na sociálních sítích totiž všichni ukazují jen dokonalost. Dokonalé postavy, dokonalá jídla, dokonalé dovolené… vše je perfektní a krásně nastylované. Není to však realita a je třeba to dítě důkladně vysvětlit. Mohlo by se zbytečně trápit.
Je dobré si promluvit i o tom, co dítě na sociálních sítích bude zveřejňovat. Je třeba mu vysvětlit, že jsou věci, které se „přátelům“ z internetu nesdělují. Ono pochlubit se, že jedete s celou rodinou je moc fajn. Ale bezpečnější to bude až po návratu. Na sociálních sítích se pohybuje spousta „tipařů“ a nebylo by divu, kdybyste po uveřejnění takovéhoto statusu po návratu z dovolené měli vykradený dům.
sny u pc
Rodiče musí vědět, jak dalece dítěti mohu důvěřovat. Pokud víte, že je vaše dítě rozumné, není třeba mu kontrolovat každou zprávu. Na druhou stranu ale neškodí ho vyzkoušet. Poučili jste ho o nekomunikování s cizími lidmi? Schválně si vytvořte falešný profil tvářící se jako profil vrstevníka vašeho dítěte a napište mu z něj jako někdo cizí. Jestli mu vaše dítě nedopoví a zablokuje si jeho profil, můžete být v klidu. Pokud si s vámi vaše dítě začne vesele psát, bude třeba ještě několikaletá kontrola.