Už dávno jsme si zvykli na to, že máme pomalu kdekoliv a kdykoliv k dispozici internet. Už se tomu vůbec nepodivujeme, jakkoliv to byl ještě před pár desítkami let pro většinu z našinců naprosto nedosažitelný a nepředstavitelný fenomén. Ale zatímco není nic zase až tak špatného na tom, že přestáváme tento v podstatě zázrak obdivovat, daleko horší je, že tu znatelně ztrácíme ostražitost a stále více považujeme to, co je zde zveřejněno, automaticky za pravdu. Což by se nám nemuselo vyplatit a mnohým lidem už se to někdy i vymstilo.

internetový zločin

I kdyby měl internet zřejmě sloužit k tomu, abychom tam nalézali jenom užitečné informace a služby, které nám prospějí, je i pravý opak pravdou. Působí tu i spousta nedouků či šejdířů, kteří nám z vlastní neznalosti nebo třeba i schválně podsouvají i to, co by k nám v našem vlastním zájmu nikdy doputovat nemělo, protože nám to může klidně i uškodit, nemáme-li se dostatečně na pozoru.

A proto bychom určitě měli nad vším, co na internetu najdeme, myslet. Neměli bychom brát všechno automaticky jako pravdivé, měli bychom si vše ověřovat a klidně se i radit s někým moudřejším. Což je v lepším případě ztrátou času, ale v horším případě nás to může i uchránit před hodně velkými problémy.

kybernetický zločin

Protože na internet může vyvěsit kdokoliv cokoliv. A i když se na mnoha místech internetu činí cenzoři více než aktivně, nikdy neuhlídají vše. A tak nás třeba někde uchrání před nahotou a nějakými těmi fake news, někdy odstraní závadný obsah dřív, než se na něj někdo nachytá, ale v záplavě všeho zla nikdy stoprocentně neuspějí.

A je tak jenom na nás, co pro nás internet udělá. Zda nám bude dobrým pomocníkem nebo jeho pravým opakem. Je jenom na nás, co si tu vybereme, v co vložíme svoji důvěru.

A jestli nám to někdy nevyjde? Pak se můžeme snad jedině utěšovat lidovou moudrostí, že chybami se člověk učí.