Je pravdou, že byt v paneláku rozhodně není způsobem bydlení, který by byl v současné době v kurzu. Lidé mnohem více preferují rodinné domy, a je celkem jasné proč. Koneckonců, výhody jsou zde nabíledni.
V první řadě je to mnohem větší soukromí. Neslyšíme každého souseda, který přijde či odejde domů, a nemusíme trpět, pokud si pustí televizi víc nahlas. Také zde máme mnohem více prostoru, což se hodí zejména pro větší rodiny s dětmi. Každý člen zde tak může mít svůj vlastní kout, kde může pobývat v případě, že chce mít klid.
Přesto je faktem, že především pro starší lidi může být bydlení v menším bytě výhodou. Vyžaduje totiž mnohem menší údržbu a také jsou podstatně nižší náklady na jeho provoz, a to jak co se týče spotřeby elektřiny, tak i plynu, neboť není potřeba osvětlovat ani vytápět tolik místností.
Ovšem pokud vlastníme byt v paneláku, chceme mít také možnost rozhodovat o tom, co se bude dít se společnými prostorami či o vnějších úpravách, jako je například zateplování či oprava a čištění střechy. Jak to ale zařídit?
Zatímco dříve byla poměrně běžná bytová družstva, dnes jsou mnohem častější společenství vlastníků jednotek Home Partner. Ta sdružují všechny majitele bytu a dávají jim pravomoc rozhodovat na schůzích o tom, jak bude dům spravován. Tato rozhodnutí se dělají formou hlasování, kdy se vybere ta varianta, se kterou souhlasí většina.
Je samozřejmě jasné, proč by měla být zakládána. Je to v současné době ta nejspravedlivější možnost, jak tuto záležitost vyřešit. Dává to tak všem lidem stejnou rozhodovací možnost. Samozřejmě není ideální, že není ve většině případů zohledněna velikost bytu, který onen vlastník. Tak má stejnou váhu hlas člověka, který vlastní drobný 1+1 stejně jako toho, který obývá 3+1.
V současné době však není možné tuto situaci vyřešit jiným způsobem. Proto budou velmi pravděpodobně tato společenství i nadále prosperovat.