Do stavby terasy se v dnešní době může pustit téměř každý. Jestliže je vaším koníčkem kutilství, zajisté si takovou dřevěnou terasu dokážete postavit sami. A pokud si na to přeci jen netroufáte, stačí oslovit některou z firem, která vám profesionálně terasu zhotoví. Ať už si terasu chcete vybudovat sami nebo si pozvete firmu, je třeba zvážit, jaké dřevo vyberete.

dřevěná podlaha

Nejlevnější variantou je smrkové a borovicové dřevo. Tato dřeva jsou však měkká a vyžadují pravidelnou údržbu, a to minimálně dvakrát do roka natřít celou terasu olejem. I při správné údržbě je životnost teras ze smrku nebo borovice 10 let. O něco dražší, ale velice zajímavou alternativou, je využití modřínového dřeva. Na výstavbu teras se používá především sibiřský modřín, jenž má vysoký obsah pryskyřice, která hraje roli při snižování nežádoucích účinků na dřevo v důsledku působení vnějších klimatických podmínek. Taktéž není nezbytná povrchová úprava, pokud vám nevadí, že terasa zešedne. Nebojte se použití dřeva z českého modřínu. Životnost těchto teras je až 25 let. Poslední možností je využít exotické dřeviny. Ty se pyšní vysokou odolností a trvanlivostí a navíc si můžete vybrat z několika odstínů. Nevýhodou teras z exotického dřeva je vysoká pořizovací cen, při kontaktu s železnými předměty se na dřevě mohou tvořit tmavé skvrny a nežádoucí může být také vyplavování barev. Poslední možností je terasa z akátu. Tato terasa opět nepotřebuje povrchovou úpravu a i takto bez ošetření vydrží několik desítek let. Je to tuzemská dřevina a cenově vyjde levněji než exotické dřeviny.

dřevěná terasa

Trvanlivost dřevěných teras nezáleží pouze na použitém dřevě, ale také na správně udělaném podkladu, jehož hlavní funkcí je odvádět od hranolů a prken přebytečnou vlhkost. Taktéž použití správných spojovacích materiálů je velice důležité. Dřevo totiž pracuje, a proto je třeba vybírat ke spojení speciální terasové nerezové vruty, které dřevo neponičí a zabrání snižování životnosti. Nerezové vruty jsou velice pevné a speciálně tvarované pro montáž terasy. Dokonce jsou i opakovaně použitelné.