Vaporizér neboli lidově vapík je druh elektronické cigarety na základě páry. Jako náplň, tzv. liquid se používá směs, báze, jejíž obsah tvoří nikotin, propylenglykol, rostlinný glycerol a aromata. Tato báze se zahřívá a inhaluje skrz vaporizér přímo do plic, z úst pak vychází mohutná pára. Látky obsažené v bázi jako například propylenglykol používáme všichni denně v jiných věcech, například v šamponech, zubních pastách nebo i v některých lékách.
muž vapuje
Rostlinný glycerol je látka, která vyrábí onu páru. S touto látkou se můžeme setkat i v kapkách proti kašli, některých lékách, mýdlech, šamponech a také v mnoha potravinách, většinou pod označením E422 jako sladidlo. Aroma je všem známé, aromata máme všude, v potravinách, alkoholu, ochucené vodě, zubních pastách, mýdlech, šamponech a dalších produktech denního použití. Nikotin je látka, která způsobuje závislost na cigaretách, je obsažena i v těch klasických, ale také v nikotinových náplastích apod.

Je zdravější než běžná cigareta?

O tom, jestli je vapování zdravější, než běžné kouření klasických cigaret se vedou dlouhé debaty. Jak to tedy je nedokáže nikdo říct. Z logiky věci vyplívá, že pokud vaporizér neobsahuje dehet ani oxid uhličitý, mohl by být zdravější než klasické cigarety, ovšem cigarety neobsahují aromata ani E422, takže tento úsudek nechám na vašem povážení. Nicméně není pravdou, že by kouření elektronických cigaret bylo nějak výrazně škodlivější.
3 vaporizéry

Kauza o úmrtí

V Americe je každou chvilku kauza o úmrtí lidí, kteří elektronické cigarety kouřili. Mnoho lidí se domnívá, že tedy elektronické cigarety zabíjí. Dle statistik ale na klasické cigarety zemřelo daleko více lidí než na ty elektronické a úmrtí kuřáků elektronických cigaret bylo potvrzeno u dvou případů. Prvním případem bylo přehřátí cigarety a následný výbuch v ústech dotyčného. Druhým případem nebo dokonce několik případů, bylo použitím nevhodného liquidu. Příznivci marihuany se snažili dosáhnout domácí výroby liquidu s marihuanovým extraktem a obsahem THC. Ovšem aby se dostal obsah THC do liquidu, je zapotřebí použít oleje a přídavné látky, a to se jim stalo osudným.

Je třeba si uvědomit, že nic, co obsahuje návykové látky není zdravé, tudíž ani elektronické cigarety, ale ani káva, či cukr, jelikož kofein a cukr jsou látky, na kterých si můžeme vypěstovat závislost. Pakliže jste ale kuřák, chcete přestat a omezovat postupně nikotin, jsou tyto cigarety pro vás to pravé. Do báze si můžete namíchat nikotinu kolik chcete, takže to někomu může pomoci i s odložením cigaret ostatně, pro tento účel byli e-cigarety vyvinuty.